dr hab. Kamil Zajączkowski – wykład dla Studentów Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego

21 września 2022

Na początku września br. dr hab. Kamil Zajączkowski wygłosił wykład w ramach EU Study Days dla studentów Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego pt. „UE jako globalny lider”.

EU Study Days to inicjatywa, która umożliwia spotkania i nawiązanie kontaktu z europejskimi dyplomatami, ekspertami i naukowcami.

▶️ Jednym z prelegentów EU Study Days Summer School był dr hab. Kamil Zajączkowski – dyrektor Centrum Europejskiego UW oraz członek grupy akademickiej zajmującej się badaniem europejskiej integracji politycznej i obronnej. Uczestnicy wraz z prelegentem podczas sesji „Unia Europejska jako globalny lider” omówili osobliwości funkcjonowania UE w przeszłości i na obecnym etapie oraz omówili kształtowanie się polityki zagranicznej UE.

📝 Poniżej przedstawiamy główne tezy z wystąpienia dr hab. Kamila Zajączkowskiego:
UE nie jest ani państwem, ani typową organizacją międzynarodową. Jest ona nowym typem wspólnoty międzynarodowej, która ulega ciągłym zmianom i rozwojowi, ponieważ struktura stosunków międzynarodowych ulega ciągłym zmianom. Te zmiany w stosunkach międzynarodowych często mają negatywne konsekwencje dla UE i zaostrzają wewnętrzne wyzwania. Na obecnym etapie jedność UE jest ważniejsza niż kiedykolwiek, a dotychczasowy model rozwoju UE już się wyczerpał. Trzeba myśleć i szukać nowych możliwości rozwoju. UE potrzebuje nowego paradygmatu i skutecznej odpowiedzi na globalne i wewnętrzne wyzwania.. Globalna strategia polityki zagranicznej i bezpieczeństwa z 2016 roku wyznacza nowy poziom ambicji i strategicznej autonomii.

Odpowiadając na te globalne wyzwania, Unia Europejska przyjęła w 2017 roku trzech inicjatyw mających na celu zreformowanie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE:
– Wojskowa zdolność planowania i prowadzenia działań (MPCC);
– Europejski Fundusz Obrony;
– oraz uruchomienie stałej stałej współpracy strukturalnej (tzw. PESCO).

Program całego wydarzenia w załączniku – link tutaj

📍 Wojna na Ukrainie jest punktem zwrotnym w historii nie tylko kontynentu europejskiego, ale i całego świata. Zmieni ona europejskie bezpieczeństwo, gdyż jest to największy kryzys od czasów II wojny światowej o ogromnych konsekwencjach, który podważył cały globalny porządek geopolityczny.