Dr hab. Marta Grabowska uczestniczką European Quantum Technologies Conference 2023

30 października 2023

Dr hab. Marta Grabowska, prof. ucz wzięła udział w European Quantum Technologies Conference 2023, która odbyła się w Hanowerze (Niemcy) w dniach 16-20 października 2023.

Organizatorem konferencji European Quantum Technologies Conference 2023 była Quantum Valley, Lower Saxony (Niemcy). Po opublikowaniu w 2016 r. „Quantum Manifesto”, Komisja Europejska, w ramach jednej z największych inicjatyw badawczych zaplanowanych na okres 10 lat z budżetem ponad 1 mld euro, znanej jako „Quantum Flagship”, organizuje konferencje, których celem jest danie możliwości spotkania się badaczom, reprezentantom rożnych sektorów przemysłu, start-up’om i sponsorom w celu dzielenia się widzą w zakresie technologii kwantowych, wymiany doświadczeń oraz znajdowania dróg wdrażania tych technologii do sektora komercyjnego. Komisja Europejska upatruje w tych technologiach ogromny potencjał i postrzega je jako stymulatora rozwoju gospodarczego Unii Europejskiej na najbliższe dekady. Tym razem konferencja umiejscowiona została w Hanowerze w Niemczech, gdzie w takich ośrodkach jak Leibnitz University Hannover, Max-Planck Institute for Gravitational Physics (Albert Einstein Institute), Hannover, czy Physikalisch-Technische Bundesanstalt (PTB) w Brunszwiku, tworzących silny klaster jednostek badawczych (Quantum Valley), prowadzone są zawansowane badania nad technologiami kwantowymi na najwyższym poziomie europejskim i światowym, w szczególności w obszarach takich jak: quantum computing, quantum communication, quantum simulation czy quantum metrology and sensing. W długiej perspektywie oczekuje się m. in. zbudowania kwantowej sieci internetowej w Europie oraz wdrożenia technologii kwantowych w różnych sektorach przemysłu. W konferencji wzięło udział ponad 700 uczestników, wygłoszono 120 prelekcji w ramach 40 sekcji. Konferencji towarzyszyła wystawa ponad 40 wytwórców różnego rodzaju sprzętu produkowanego już w Europie, tj. komputerów kwantowych, procesorów, urządzeń stosowanych w metrologii, urządzeń emitujących promieniowanie laserowe itd. Uczestnicy konferencji mogli ponadto odwiedzić jeden z tamtejszych ośrodków badawczych w celu bliższego zapoznania się z profilem jego działania. Dr hab. Marta Grabowska, prof. ucz. wybrała ośrodek w Brunszwiku, a celem wizyty było zapoznanie się ze stworzonym przez ten ośrodek kwantowym połączeniem między Hanowerem i Brunszwikiem (70 km). W ramach konferencji prezentowano także stan zaawansowania prac w obszarze standaryzacji technologii kwantowych w europejskich organizacjach standaryzacyjnych (CEN/CENELEC i ETSI) oraz projekty systemów edukacji młodego pokolenia w tym zakresie na różnych poziomach: od szkoły podstawowej aż po zaawansowane programy magisterskie i doktorskie na uczelniach wyższych.  Ze strony Komisji Europejskiej w konferencji udział wzięli reprezentanci DG Connect  (Communications Networks, Content and Technology) oraz DG RTD (Research and Innovation).

Link do strony konferencji: Home – European Quantum Technologies Conference (EQTC) (qvls.de)

Wizyta była dofinansowana w wewnętrznym systemie grantowym UW w ramach Działania IV.3.1 finansowanego z programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.