Dr Mirella Kurkowska z wizytą studyjną w Paryżu

29 września 2023

Celem wizyty we Francji było nawiązanie bezpośrednich kontaktów z prestiżowymi instytucjami kulturalnymi i naukowymi zmierzające do złożenia wniosku o umieszczenie Polskiej Szkoły Pantomimy Henryka Tomaszewskiego na liście UNESCO.
Twórczość Henryka Tomaszewskiego (tancerz, mim, choreograf, reżyser, inscenizator, twórca Wrocławskiego Teatru Pantomimy ur.  1919 w Poznaniu, zm. 2001 w Kowarach)  jednoznacznie jest oceniana jako wybitne światowe zjawisko II poł. XX wieku. Stworzony przez niego autorski w 1956 r. WROCŁAWSKI TEATR PANTOMIMY był unikatowy w skali światowej a Jego twórca zyskał miano najwybitniejszego reformatora.  Tomaszewski  zerwał z klasyczną konwencją francuskiej pantomimy. Ruch nie był ekwiwalentem słowa. Mim mówi poza słowami. Niedościgniona wizja reżysera poprzez psychologiczne motywacje postaci tworzyła pełnowartościowe kreacje aktorskie, w których można było wyrazić więcej niż mógł aktor dramatyczny poprzez słowo.Teatr Pantomimy stworzony przez Henryka Tomaszewskiego to polski niepodważalny wkład w dorobek kulturalny świata. To wizjonerstwo zachwycało  również Marcela Marceau.

Polska Szkoła Pantomimy ma przynależne miejsce w światowym dziedzictwie kulturowym.

Fot. Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu; animacja na oknach sali arkadowej

Dziękujemy Rzecznik Prasowej Muzeum Miejskiego We Wrocławiu, Pani Ewie Plucie za udostępnienie zdjęć.