Dwudniowy warsztat z prestiżowego grantu EU-LISTCO

2 października 2019

W dniach 25-26 września 2019 r. dr Beata Górka-Winter, wykładowca CE UW wzięła udział w dwudniowym warsztacie z prestiżowego grantu EU-LISTCO zorganizowanym przez Bilkent University w Ankarze. Projekt jest finansowany z funduszy Horyzont 2020 i jest realizowany przez kilkanaście instytucji tworzących konsorcjum badawcze, m. in. NUPI, Science Po, Freie Universität Berlin, PRIO, PISM oraz Bilkent University. Celem projektu, na który składa się osiem równoległych pakietów badawczych jest stworzenie scenariuszy, w których możliwe będzie wystąpienie sytuacji upadku rządów (government breakdown) lub wystąpienia konfliktu (violent conflict) w państwach sąsiadujących z Unią Europejską (na obszarze Południowego i Wschodniego sąsiedztwa UE). Projekt bazuje na metodologii obszarów ograniczonego zarządzania w państwie i kontestacji polityki rządów (areas of limited statehood/contested order) stworzonej przez naukowców z Freie Universität Berlin – prof. Tanji Börzel i prof. Thomassa Risse.

W trakcie seminarium dr Beata Górka-Winter przedstawiła temat wyzwań migracyjnych dla UE w perspektywie średnio- i długoterminowej.