Kariera zawodowa europeisty – praca w instytucjach UE

Praca W UE Odchudzone

W 1 czerwca 2023 r. studenci europeistyki Centrum Europejskiego mieli okazję zapoznać się ze ścieżkami kariery zawodowej w instytucjach Unii Europejskiej. Pan Łukasz Lisicki z Komisji Europejskiej, absolwent naszej europeistyki, oraz pan Filip Ślęzak ze Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej, zajmujący się pomaganiem Polakom w znalezieniu zatrudnienia w instytucjach Unii Europejskiej, zaprezentowali w bardzo praktyczny sposób ścieżki karier zawodowych dla absolwentów europeistyki. Mówili o stażach, o pracy w agencjach unijnych, przygotowywaniu aplikacji, pisaniu listów motywacyjnych, zdawaniu egzaminów na urzędnika unijnego, zarobkach i warunkach pracy. Ze strony uczestników spotkania posypały się liczne pytania. Nasi studenci otrzymali bardzo ciekawą informację: instytucje unijne czekają na Polaków, szczególnie na Polaków, których niedobór jest tam coraz bardziej widoczny. Otrzymali także sporo cennych rad na temat tego, co trzeba zrobić, aby wejść na ścieżkę tej kariery zawodowej. Chętnych do wkroczenia na tę drogę znalazło się wielu.

Te spotkania będziemy na pewno powtarzali dla kolejnych roczników studentów europeistyki.