Międzynarodowa konferencja naukowa pt. “Polish Experience in Combating Disinformation – Inspirations for the Western Balkans”

20 października 2023

W dniu 18 października br. odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. “Polish Experience in Combating Disinformation – Inspirations for the Western Balkans”. Wydarzenie miało miejsce w Podgoricy na University Donja Gorica w największej i reprezentacyjnej auli międzynarodowej.

Konferencja ta była jednym z elementów projektu pt. „Polish Experience in Combating Disinformation – Inspirations for the Western Balkans” w ramach grantu jaki otrzymał Uniwersytet Warszawski (Centrum Europejskie), realizowanego w ramach konkursu MSZ „Dyplomacja publiczna 2023” (w wysokości 150 tys. zł).

Głównym celem konferencji było ukazanie rosyjskiej propagandy w Europie, Polsce i na Bałkanach oraz przeciwdziałanie rosyjskiej dezinformacji związanej z wojną w Ukrainie, w tym oczerniającej Polskę. Ważnym elementem konferencji było demaskowanie i analiza aktywności dezinformacyjnej Rosji w odniesieniu do działań wojennych w Ukrainie realizowanej w państwach Bałkanów Zachodnich, zwłaszcza w Czarnogórze i Macedonii Północnej, a także w Polsce.

Obok głównego organizatora projektu ze strony Polski (czyli CE UW) głównym zagranicznym partnerem instytucjonalnym był University Donja Gorica w Podgoricy (Wydział Humanistyczny). Pozostałymi partnerami instytucjonalnymi byli: The Atlantic Council of Montenegro, University „St. Kliment Ohridski” – Bitola (North Macedonia), Centre for Democratic Transition (Montenegro), the Pan-European Union of Montenegro, Centre for International Relations (Poland), ,,University of “Ss. Cyril and Methodius” Skopje, Institute for Research and European Studies (North Macedonia). Podano także informację, że oficjalnym przewoźnikiem polskich gości na konferencję jest PLL LOT.

Konferencja została otwarta o godz. 10.00 przez prof. Milicę Vukotić – Prorektora University Donja Gorica w Podgoricy, następnie głos zabierały osoby w następującej kolejności: prof. Mehmedin Tahirovic z UDG, główny koordynator wydarzenia po stronie czarnogórskiej, dr hab. Małgorzata Łakota-Micker, Konsul RP w Czarnogórze oraz dr hab. Kamil Zajączkowski – Dyrektor CE UW. Na konferencji było w jej pierwszej części około 120 osób, następnie około 50-60.

Dr hab. Kamil Zajączkowski nakreślił główne cele projektu finansowego przez MSZ. To przede wszystkim wzmacnianie pozycji Polski jako lidera regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Europy Południowo-Wschodniej oraz jako wiarygodnego partnera i sojusznika europejskiego państw bałkańskich. Jak zaznaczył dr hab. Zajączkowski w żywotnym interesie Polski jest pełne włączenie państw bałkańskich do struktur euroatlantyckich, gdyż będzie to szansa na stabilizację tego niezwykle konfliktogennego regionu. Wchłonięcie całych Bałkanów przez struktury euroatlantyckie będzie także oznaczać całkowite wyłączenie tego regionu z wpływów rosyjskich. Jest to szczególnie ważne w sytuacji odradzającego się imperializmu rosyjskiego.  Dyrektor CE UW zwrócił również uwagę, że budowanie platformy współpracy pomiędzy Polską a wybranymi państwami Bałkanów Zachodnich opierającej się na wpływowych środowiskach akademickich, dziennikarskich i pozarządowych będzie miało istotne znaczenie w kształtowaniu pozytywnego wizerunku Polski w regionie.

Następnie odbyły się trzy panele merytoryczne konferencji zatytułowane kolejno: Global insecurity and challenges in the world; The War in Ukraine and Disinformation in the Balkans and in Poland; Poland and the Balkans – combatting disinformation together. Uczestnikami konferencji byli zarówno reprezentanci polskich uczelni i organizacji pozarządowych (Uniwersytet Warszawski, Centrum Stosunków Międzynarodowych) oraz przedstawiciele akademiccy i działacze organizacji pozarządowych z Czarnogóry. W wystąpieniach dr Brunona Surdela i Adrianny Śniadowskiej nacisk kładziony był na analizę działań Kremla obliczonych na dyskredytację polskich projektów z zakresu energii jądrowej i odnawialnej oraz na promocję polskich sposobów walki z dezinformacją.

Po konferencji odbył się warsztat z przedstawicielami czarnogórskich partnerów (University Donja Gorica w Podgoricy; The Atlantic Council of Montenegro, Centre for Democratic Transition (Montenegro), the Pan-European Union of Montenegro) oraz UW, CSM i Konsula RP. Omówiono w jaki sposób walczyć z rosyjską dezinformacją, w jaki sposób tworzyć wspólne programy edukacyjne w tym zakresie i jak wzmacniać współpracę instytucjonalną, zarówno w temacie walki z dezinformacją i szerzej naukową.

Dzień wcześniej odbyło się oficjalne spotkanie polskiej delegacji z Ambasadorem RP w Czarnogórze, p. Andrzejem Papierzem oraz p. Konsul RP w Czarnogórze, dr hab. Małgorzatą Łakotą-Micker.

Wyjazd był dofinansowany w wewnętrznym systemie grantowym UW w ramach Działania IV.3.1 finansowanego z programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.

Dr Gordana Djurovic Dr Hab. Kamil Zajączkowski Dr Hab. Małgorzata Łakota Micker Dr Mehmedin Tahirović Gordana Đurović Jovana Davidović Kamil Zajączkowski Milica Vukotic Panel 1 Panel 3 Pitanja Publike Predavanje 4 Predavanje Prof. Dr Mehmedin Tahirovic