Pracownicy CE UW na I Kongresie Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych (PTSM)
W dniach 9-10 listopada 2023 r. pracownicy CE UW, dr hab. Kamil Zajączkowski, dr hab. Olga Barburska, dr Artur Adamczyk oraz mgr Dorota Jurkiewicz-Eckert wzięli udział w I Kongresie Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych (PTSM) dedykowanego Studiom regionalnym w dyscyplinie Stosunki Międzynarodowe. Analiza porównawcza architektury pokoju i bezpieczeństwa w regionie Europy i Indo-Pacyfiku, który odbył się na Uniwersytecie Łódzkim (program dostępny jest TUTAJ).
W ramach panelu pt. „Unia Europejska wobec współczesnych wyzwań w dziedzinie bezpieczeństwa wewnętrznego i międzynarodowego”: dr Artur Adamczyk zaprezentował referat pt. Europeizacja polityki zagranicznej Grecji wobec Bałkanów na przykładzie Republiki Północnej Macedonii, dr hab. Olga Barburska na temat: Ewolucja ról międzynarodowych Unii Europejskiej w kontekście nowych wyzwań w sferze bezpieczeństwa stojących przed integracją europejską, a dr hab. Kamil Zajączkowski wygłosił referat pt. Rola i pozycja UE w kontekście transformacji porządku międzynarodowego – główne wyzwania.
Ponadto dr hab. Barburska oraz dr Adamczyk wzięli udział (jako słuchacze) w panelu zatytułowanym Europa Południowa wobec wyzwań i zagrożeń dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.
Natomiast dr hab. Zajączkowski wygłosił referat pt. Rola i znaczenie Afryki w polityce ChRL w erze Xi i zmieniającego się porządku międzynarodowego w panelu: pt. Niemożliwość zmiany peryferyjnego statusu w stosunkach międzynarodowych? Region(y) Afryki w porządku międzynarodowym. Pełnił także rolę dyskutanta w panelu pt. Regionalne aspekty międzynarodowej współpracy na rzecz rozwoju.
Mgr Dorota Jurkiewicz-Eckert wzięła udział w panelu pt. Rola i znaczenie Unii Europejskiej jako integracyjnej organizacji regionalnej i wygłosiła referat zatytułowany Unia Europejska i jej aktywność w kształtowaniu polityki dziedzictwa i pamięci w Europie oraz wzięła udział w dyskusji w ramach panelu pt. Unia Europejska wobec współczesnych wyzwań w dziedzinie bezpieczeństwa wewnętrznego i międzynarodowego.
Warto przypomnieć, że CE UW aktywnie wspierało utworzenie nowej dyscypliny naukowej w Polsce „stosunki międzynarodowe”. Dr hab. Kamil Zajączkowski był jednym z sygnatariuszy wniosku do MEiN w sprawie utworzenia ww. dyscypliny naukowej. Jednocześnie trzech pracowników CE UW, dr hab. Kamil Zajączkowski, dr hab. Olga Barburska oraz dr Artur Adamczyk weszłi w skład nowo utworzonej na Uniwersytecie Warszawskim Rady Naukowej Dyscypliny Stosunki Międzynarodowe (https://www.ce.uw.edu.pl/pracownicy-ce-uw-w-radzie-naukowej-dyscypliny-stosunki-miedzynarodowe-na-uw/).
Wyjazd został dofinansowany w ramach grantu Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza (IDUB) uzyskanego przez CE UW w ramach Działania IV.3.1.