Profesor B. Góralczyk w Chinach

14 stycznia 2020

Dyrektor Centrum Europejskiego, zarazem wytrawny znawca Chin, prof. Bogdan Góralczyk w dniach 13 – 21 grudnia 2019 roku przebywał w ChRL. 15 i 16 grudnia wziął udział w seminarium i wygłosił referat na konferencji poświęconej współpracy Chin z państwami Europy Środkowo-Wschodniej na na Politechnice (Uniwersytecie Technicznym) w mieście Tianjin (zdjęcie). 18 grudnia uczestniczył w konferencji dotyczącej współpracy państw w ramach formuły 17+1 organizowanej przez Instytut Studiów Europejskich Chińskiej Akademii Nauk Społecznych w Pekinie. Natomiast 20 grudnia uczestniczył w panelu poświęconym współpracy Szanghaju i jego uczelni wyższych z państwami Europy Środkowej i Wschodniej organizowanym przez Akademię Szanghajską – Shanghai Yanjiu Yuan (zdjęcie z Szanghaju). Wniosek z tych spotkań i konferencji jest dość jednoznaczny: chińskie ośrodki naukowo-badawcze są nadal, bez względu na obecne zawirowania na scenie międzynarodowej, bardzo mocno zainteresowane współpracą z Polską i państwami naszego regionu, z czego – jak na tę chwilę – najbardziej korzystają Węgry i Serbia, a w mniejszym stopniu Czechy, Rumunia i Polska. Przy czym nasz kraj nadal traktuje się jako najważniejszego i najbardziej intratnego partnera w regionie, ze względu na jego potencjał i położenie geograficzne.

_DSC4291 20191220_152316