Wykład dr Anny Kamińskiej w CE UW

4 marca 2024

W poniedziałek 26 lutego 2024 r. w Centrum Europejskim UW odbył się wykład gościnny Pani dr Anny Kamińskiej  pt. Nowoczesne technologie kwantowe – perspektywy i strategia europejska

Dr Anna Kamińska
 jest absolwentką Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W 2017 r. po kilku latach pracy naukowej w dziedzinie fizyki cząstek i oddziaływań fundamentalnych w europejskich ośrodkach badawczych CERN, DESY, University of Oxford oraz JGU Mainz, dołączyła do zespołu Creotech Instruments S.A., polskiej firmy specjalizującej się w elektronice i systemach na potrzeby nowoczesnych technologii. Zajmuje się rozwojem biznesu, kształtowaniem i prowadzeniem projektów z obszaru technologii kwantowych. W szczególności, wraz z grupą inżynierów w Creotech, pracuje nad systemami kontrolnymi do komputerów kwantowych oraz kwantowej dystrybucji klucza.

Podczas wykładu dr Kamińska przybliżyła uczestnikom zagadnienia z zakresu technologii kwantowych, jednych z najbardziej obiecujących i potencjalnie przełomowych technologii rozwijanych obecnie na świecie. Omówiła również funkcjonowanie komputerów kwantowych oraz wymieniła główne wyzwania, jak i nadzieje związane z rozwojem tych technologii. Zarysowała strategię Komisji Europejskiej w obszarze technologii kwantowych, realizowaną obecnie w ramach szeregu dedykowanych programów i działań.

Dziękujemy Pani Doktor za to inspirujące spotkanie!

Anna Kamińska