Zajęcia „Ę-Ą TEATR WYOBRAŹNI” w semestrze letnim

6 maja 2024

W semestrze letnim studenci Centrum Europejskiego UW mają okazję uczestniczyć w zajęciach i warsztatach „Ę- Ą TEATR WYOBRAŹNI” prowadzonych przez dr Mirellę Kurkowską.

1. „BROMBA I POLITYKA”
    Termin: 30 kwietnia, 31 kwietnia, 1 czerwca (30 godz.)

Studenci współpracują przy przygotowaniu słuchowiska na podstawie tekstu BROMBA I POLITYKA autorstwa Maciej Wojtyszko, w reż. Szymona Kuśmidera.

Finalnym efektem pracy będzie słuchowisko na żywo w Łazienkach Królewskich – 1 czerwca BROMBA I POLITYKA reż. Szymon Kuśmider. W obsadzie słuchowiska znajdą się wybitni aktorzy i muzycy obok uczestników warsztatów.

Celem warsztatów jest wzmocnienie sektora kultury (Komisja Studencka ds. Kultury UW ), poszerzenie odbiorców oferty branż kreatywnych oraz podniesienie świadomości kulturowej studentów, poprzez udział w warsztacie tworzenia słuchowiska teatru radiowego.

Edukacja będzie polegała na przybliżeniu uczestnikom zadania dziedzictwa kulturowego polskich słuchowisk teatru radiowego, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku Teatru Polskiego Radia oraz na tworzeniu przez uczestników pod opieką mentorów(reżyserów, aktorów, scenarzystów, realizatorów dźwięku, muzyków) słuchowiska teatru radiowego, które będzie  prezentowane na żywo na zakończenie warsztatów.

Warsztaty mają charakter interdyscyplinarny.

1. „Losem naszym jest strzelać do wroga z brylantów”

Termin: 17 maja, 18 maja, 19 maja

Celem warsztatów będzie stworzenie słuchowiska okolicznościowego. Inspiracją będą biogramy studentów UW zawarte w publikacji Księgi pamięci poświęconej studentom Uniwersytetu Warszawskiego poległym i zmarłym w czasie walk o niepodległość 1918-1921 autorstwa Roberta Gawkowskiego, Andrzeja Krzysztofa Kunerta oraz Krzysztofa Pileckiego, Wydawnictwo UW

Pod kierunkiem  reżysera teatralnego, radiowego i telewizyjnego  młodego pokolenia Jerzego Machowskiego, studenci będą pracować nad stworzeniem słuchowiska okolicznościowego.

Wojciech Ramus Dyrektor Muzeum Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim przybliży studentom 100-letni dorobek Teatru Polskiego Radia.

Warsztaty mają charakter interdyscyplinarny. Uczestnicy pod opieką mentorów poznają aspekty tworzenia scenariusza, pracy aktora (emisja głosu, praca z mikrofonem, ruch w teatrze radiowym), znaczeniu tła muzycznego (scenografia słuchowiska) i muzyki, roli reżysera i realizatora dźwięku. Uczestnicy poznają również sprzęt studyjny, który służy rejestracji i obróbce słuchowiska, poznają się z darmowym programem do obróbki dźwięku.
Dowiedzą się jak legalnie korzystać z baz dźwięków w Internecie. Słuchowisko, które powstanie w ramach warsztatów zaprezentowane będzie podczas uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej studentów Uniwersytetu Warszawskiego poległych i zmarłych w czasie walk o niepodległość w latach 1918-1920.

Współpraca z Muzeum Polskiego Radia oraz Radio Kampus.